• Среда, 23 сентября 2020 г.
  • Именины: Vanda, Veneranda, Venija
  • В Риге +14.0°C, - ветер 0м/сек, 761мм Hg вл. 86%
LSM Bērnistaba

Preses relīzes

LR 3 – Klasika Baltijas ceļa 25.gadadienā piedāvās īpašu programmu

Sestdien, 23.augustā, godinot vēsturiskās starptautiskās protesta akcijas „Baltijas ceļš” 25.gadadienu, īpašu programmu saviem klausītājiem sarūpējusi „Klasika”.

Plkst. 9.30 ēterā būs Marutas Rubezes veidotais raidījums par mūzikas festivālu pie Leigo ezera Igaunijā. Tas ir neaizmirstams vasaras muzikālais notikums, kas būtu jāpiedzīvo ikvienam. Vairākkārt šajā romantiskajā vidē aizvadīto gadu laikā viesojušies arī mūziķi no Latvijas, un šogad divu dienu daudzveidīgās programmas ietvaros šeit uzstājās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris igauņu diriģentes Anu Tali vadībā.

Plkst. 10.30 raidījumā „Zelta klasika” ieklausīsimies Ilgas Augustes sagatavotajā pārraidē par Baltijas himnu vēsturi. Klausītājus gaida aizraujošs stāsts par to, kā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas himnas no dziesmām kļuvušas par himnām. Atšķirībā no Padomju Republiku himnām, kas tika komponētas speciāli kā varbūtējās himnas, pašreizējās Igaunijas, Latvijas un Lietuvas himnas savos pirmsākumos bija vienkārši dziesmas. Lietuvieši un latvieši savas himnas komponēja paši, bet igauņi savu himnu „atrada” somu komponista Frederika Paciusa notīs. Starp citu, gan Igaunijai, gan Somijai valsts himnas melodija ir viena un tā pati; atšķiras tikai vārdi un temps. Uzzināsim arī to, kādos gadījumos himna, būdama viens no valsts simboliem, atskaņojama, un kādiem mērķiem to izmantot aizliegts. Tāpat meklēsim Latvijas himnas elementus ne tikai mūzikā un atcerēsimies neseno pagātni, kad daļā sabiedrības uzvirmoja iniciatīva par Kārļa Baumaņa komponētās himnas „Dievs, svētī Latviju!” aizstāšanu ar citu, mūsdienīgāku Latvijas himnu.

Plkst. 12.00 raidījumā „Tērbata šodien” uz labo domu pilsētu, ko šodien pazīstam kā Tartu, aicinās doties Sandra Ņedzvecka. Tur satiksim teologu un muzikologu Martu Jansonu, kurš teic, ka Tartu labi raksturo tās garīgā dzīve, Tartu universitātes muzeju izrādīs tā direktore Marianna Raisma, sakot, ka tās izveidošana bijis tīrais brīnums... Tiksimies arī ar festivāla „Stikla pērlīšu spēles” rīkotājiem, ar Tartu pilsētas mēru Urmasu Klāsu un tulkotāju Rūtu Karmu.

Plkst. 17.00 „Klasika” piedāvās ieklausīties Gitas Lanceres veidotajā apskatā „Krustimi ejami” par šīs vasaras kultūras dzīves notikumiem Lietuvā un Igaunijā. Paviesosimies gan Starptautiskajā folkloras festivālā Baltica Lietuvā, gan dziesmu svētkos Lietuvā un Igaunijā, kā arī Pērnavas mūzikas festivālā. Uzklausīsim folkloras festivāla Baltica organizētāju viedokli, ka festivālam būtu jāstiprina mūsu vienotība. Kaimiņu dziesmu svētkus vērtēs Dziesmu un deju svētku organizētāji no Latvijas Nacionālā kultūras centra, un par Pērnavas festivālu tiks runāts ar tā dalībniekiem no Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Pērnavas festivāla orķestra.

Zīmīgs piedāvājums arī ciklā „Sestdienas vakars operā”: godinot komponistu Alfrēdu Kalniņu 135.gadskārtā, Ināra Ancāne plkst. 20.10 aicinās baudīt operas „Baņuta” vēsturisko ierakstu, kas tapis 1970.gadā. Galvenajās lomās – Regīna Frinberga (soprāns), Aleksandrs Daškovs (bass), Kārlis Zariņš (tenors), Pēteris Grāvelis (baritons), Maija Krīgena (mecosoprāns), Kārlis Miesnieks (bass). Kopā ar solistiem – Latvijas Radio koris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Aleksandrs Viļumanis.

Īpaši veidotas būs arī pārraides „Meistaru koncertos” (plkst. 11.06 un 15.00), „Promenāde” (18.15) un „Neakadēmiski” (23.30), kurās skanēs dažādu stilu un žanru mūzikas šedevri Baltijas valstu mūziķu sniegumā, „Džeza stunda” plkst. 19.05 būs atvēlēta latviešu tautasdziesmām džeza aranžējumos, bet plkst. 23.00 ciklā „Mākslinieka darbistabā” klausīsimies Sandras Ņedzveckas sarunu ar igauņu komponistu Erki Svenu Tīru.  

Latvijas Radio 3 – Klasika iespējams klausīties gan radio frekvencēs, gan internetā. Programmas jaunumiem aicinām sekot līdzi arī sociālajos tīklos twitter un Facebook.