• Пятница, 28 февраля 2020 г.
  • Именины: Skaidrīte, Justs, Skaidra
  • В Риге +0.4°C, ЮЗ ветер 2.2м/сек, 752мм Hg вл. 82%
LSM Bērnistaba

Preses relīzes

Zvaigžņu dueta iznāciens Latvijas Radio: vijolniece K.Balanas un pianists A.Osokins

Svētdien, 14.decembrī, plkst.15.00 Latvijas Radio 1.studijā un Latvijas Radio 3 – Klasika tiešraidē notiks kamermūzikas koncerts, kurā uzstāsies divi neordināri, starptautiski atzīti mūziķi no Latvijas – vijolniece Kristīne Balanas un pianists Andrejs Osokins. Tiešraides koncertu vadīs Edgars Raginskis.

Koncerta apmeklējumam klātienē Latvijas Radio 1.studijā var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai pa e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv. Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 14.decembrī no plkst.14.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Kristīnes Balanas un Andreja Osokina ceļš mūzikā aizsācies Latvijā, bet ideja par dueta izveidošanu radusies Lielbritānijā, kopā studējot Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Dueta repertuārā ir dažādu stilu un laikmetu mūzika, taču īpašu uzmanību Kristīne un Andrejs pievērš latviešu mūzikas popularizēšanai pasaulē.

Par Bekingemas Universitātes rezidējošās mākslinieces Kristīnes Balanas galvu reibinošajiem dzīves pagriezieniem varētu uzrakstīt veselu romānu... Bērnībā izbaudījusi ielu muzikantes raibos piedzīvojumus, ar ģimeni, dziedot rokenrolu, apbraukājusi visu Latviju, bet šogad ar izcilību absolvējusi Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas maģistrantūru. Īsts piedzīvojums Kristīnei šī gada sākumā bijusi debija Bārbikena centrā, kur viņa kopā ar orķestri “Maskavas virtuozi” atskaņojusi Franča Šūberta Rondo La mažorā. „Šajā koncertā man bija gods spēlēt paša Stradivari instrumentu – labāko no Londonas Karaliskās akadēmijas instrumentiem. Arī orķestrim bija uzticēti vēsturiskie instrumenti no Londonas un Maskavas instrumentu kolekcijām. Skatuve bija apdrošināta par žilbinošu summu, bet par drošību gādāja vīri no specdienestiem,” intervijā “Klasikai” stāsta Kristīne. Viņas rīcībā šobrīd ir Galjano vijole, ko aizdevis privāts sponsors. Viņa ļoti vēlas atrast savu vijoli, bet tas neiet tik ātri – jāmeklē gan pats instruments, gan sponsori. „Tās taču ir kā attiecības mūža garumā... Bet ticu arī tam, ka MANA īstā vijole atradīs mani pati.”

8. novembrī Kristīne kopā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga un diriģentu Normundu Šnē Lielajā ģildē atskaņoja Sergeja Prokofjeva Otro vijolkoncertu. Šoreiz viņas saspēli varēsim baudīt ar Andreju Osokinu – vienu no spožākajiem jaunās paaudzes pianistiem. Andrejs ir neskaitāmu  starptautisku konkursu laureāts un pasaules prestižāko koncertzāļu viesis. „Andrejam piemīt nevainojama elegance, hipnotizējoša personības pievilcība, apbrīnas vērts intelekts, plaša un ekspresīva skaņu krāsu palete, kā arī neparasti pārliecinoša dažādu mūzikas stilu izjūta,” tāds ir kritiķu atzinums par Andreju Osokinu, kurš intervijā „Klasikai” atzinis, ka repertuāru allaž izvēlas ļoti rūpīgi – tādu, kas patīk no visas sirds: „Nejūtu baudu, spēlējot to, kas nepatīk.”

Līdztekus koncertiem visā pasaulē mūziķis šobrīd pievērsies intensīvam darbam skaņu ierakstu studijās, turklāt paralēli top divi dažādi albumi: Polijā Andrejs strādā pie Roberta Šūmaņa un Ferenca Lista mūzikas ierakstiem, savukārt Londonā gatavo Ludviga van Bēthovena mūzikas programmu. Kurš no abiem izrādīsies Andreja debijas albums pavasarī pagaidām ir noslēpums viņam pašam. „Kurš pirmais iznāks,” smaida pianists.

14.decembra koncerta programmā mūziķi iekļāvuši Volfganga Amadeja Mocarta Sonāti vijolei un klavierēm mi minorā K 304, Johannesa Brāmsa Trešo sonāti vijolei un klavierēm re minorā op.108, Žana Sibeliusa Serenādi, Deju-idilli un Šūpuļa dziesmu op.79, kā arī Pētera Čaikovska „Decembri” no cikla „Gadalaiki”. Publiku gaidīs arī kāds Ziemassvētku gaidīšanas laikā iederīgs pārsteigums!

Starp citu, gan Kristīne, gan Andrejs „Klasikas” rīkotajos kamermūzikas koncertos Latvijas Radio 1.studijā savulaik jau piedalījušies: Andrejs – 2009.gada maijā, kopā ar tolaik labākajiem Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem, bet Kristīne – 2010.gada oktobrī kopā ar Londonā studējošo kanādiešu pianistu Karsonu Beku.

Aicinām Kristīnes Balanas un Andreja Osokina koncertu klausīties Latvijas Radio 3 – Klasika radio frekvencēs un internetā. Programmas jaunumiem iespējams sekot līdzi arī sociālajos tīklos Twitter un Facebook.